Case study – I zrušení pracovního poměru ve zkušební době má svá pravidla
Jméno: Pan Jakub
Věk: 38 let
Vzdělání: Středoškolské
Pozice:Počítačový grafik
Výchozí situace/problém zákazníka: Pan Lukáš nastoupil do nového zaměstnání těsně před vypuknutím coronavirové krize. Události dostaly rychlý spád, byly zavřeny školy a pan Lukáš, otec dvou dětí, musel začít pracovat na home office.
Jak reagoval zaměstnavatel: Přestože se majitel reklamní agentury, pro kterou pan Lukáš pracoval, nejprve tvářil, že je vše v pořádku, po týdnu poslal panu Lukášovi e-mailem zrušení pracovního poměru ve zkušební době.
Jaké byly další kroky: Pan Lukáš se ocitl ze dne na den bez příjmů. Rozhodl se, že se bude bránit, ale neměl ani potřebné zkušenosti, znalosti a vzdělání, ani finance na zaplacení advokáta a všech soudních poplatků. Proto navázal spolupráci se společností Neplatnyvyhazov.cz.
Jak situaci řešil Neplatnyvyhazov.cz: Tým odborníků ze společnosti Neplatnyvyhazov.cz vyhodnotil situaci a dohodl se s panem Lukášem na spolupráci. Za pomoci advokáta hrazeného společností Neplatnyvyhazov.cz bylo dosaženo určení, že pracovní poměr klienta stále trvá. Doručení dokumentu o zrušení pracovního poměru ve zkušební době lze provést nejlépe osobně, ale i prostřednictvím služby elektronické komunikace (např. e-mailu). Musí být však splněny následující podmínky podle zákoníku práce: Zaměstnanec s tímto způsobem doručování vyslovil písemný souhlas a poskytl zaměstnavateli svoji elektronickou adresu pro doručování a zaměstnavatel i zaměstnanec jsou držiteli uznávaného elektronického podpisu. Ani jedno však v tomto případě splněno nebylo.
Výsledek: Soud potvrdil predikci společnosti Neplatnyvyhazov.cz a výpověď byla určena jako neplatná. Klient tak získal zpět svou práci a náhradu mzdy za dobu téměř roku, kdy trval soudní spor a zaměstnavatel panu Lukášovi nepřiděloval žádnou práci.