Zákoník práce rozlišuje tři stupně porušení pracovních povinností v závislosti na jejich závažnosti. V minulém díle našeho seriálu jsme se zabývali „soustavným méně závažným“ porušováním povinností, tedy nejmírnější formou porušení povinností. Dnes se zaměříme na druhý stupeň intenzity, a to je „závažné“ porušení povinností. Kdy dochází k „závažnému“ porušení povinností a jaké může mít následky?
„Závažné“ porušení pracovních povinností představuje mezistupeň mezi „méně závažným“ porušením (nejmírnější forma) a porušením „zvlášť hrubým způsobem“ (nejzávažnější forma porušení), kterým se budeme zabývat v příštím článku.
V praxi stačí jen jedno jediné „závažné“ porušení a zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď dle § 52 písm. g) se standardní dvouměsíční výpovědní dobou.
Pro snazší pochopení rozdílu mezi jednotlivými stupni závažnosti, uvádíme pro srovnání příklady porušení v jednotlivých stupních:
Judikatura obecně říká, že intenzitu porušení je třeba posuzovat s ohledem na okolnosti každého jednotlivého případu. Svou roli může sehrát například dosavadní přístup zaměstnance k plnění jeho povinností, nebo zda zaměstnanec způsobil svým jednáním zaměstnavateli škodu. Celá řada okolností může mít vliv na hodnocení daného případu. Nelze tak jen čistě na základě toho, čeho jste se dopustili, jednoduše říct, jaké intenzity dosahuje Vaše porušení pracovních povinností, proto je vždy lépe se poradit s odborníkem. Ten posoudí situaci a navrhne další postup.
Naštěstí pro zaměstnance existují jakési záchranné brzdy ve formě několika náležitostí, jež musí být splněny, aby Vám vůbec zaměstnavatel mohl dát výpověď pro „závažné“ porušení povinností. Pokud se nacházíte v některé z níže popsaných situací, obraťte se na nás.
Výpověď pro „závažné“ porušení bude neplatná, zejména pokud:
Přečíst si také můžete reálný příběh paní Mileny, která se ocitla v situaci neoprávněné výpovědi.
Dostali jste výpověď a potřebujete pomoci?
Pošlete nám Váš případ a my jej posoudíme.